Slovensko je na 3. mieste v inštalácii tepelných čerpadiel v Európe! Od konca…
Zdieľať
Slovensko je na 3. mieste v inštalácii tepelných čerpadiel v Európe! Od konca a to len 3% domácností, respektíve z tisíc domácností je len 30 vykurovaných tepelným čerpadlom….
Európska únia sa ocitá pred veľkou výzvou, ktorá by mohla ohroziť jej ambiciózne klimatické ciele.
Existuje reálna obava, že EÚ nesplní svoj cieľ nainštalovať o 15 miliónov tepelných čerpadiel viac do roku 2030. Tento neúspech by mohol výrazne ovplyvniť schopnosť Únie dosiahnuť svoje stanovené klimatické ciele a tým podkopať aj jej pozíciu lídra v oblasti čistej technológie.
Podľa údajov sa v 21 európskych krajinách predaj tepelných čerpadiel znížil v priemere o 6,5 %!
Tepelné čerpadlá: dôvody poklesu predaja a jeho následky
Ak sa aktuálne nepriaznivé trendy v predaji tepelných čerpadiel nezvrátia, hrozí, že príspevok tohto sektora k plneniu klimatických cieľov EÚ pre rok 2030 bude značne nedostatočný. Toto by mohlo mať vážne následky nielen pre európsku klimatickú politiku, ale aj pre hospodársku konkurencieschopnosť na globálnej úrovni.
Nedávna analýza Európskeho združenia pre tepelné čerpadlá (EHPA) upozorňuje, že takýto scenár by mohol výrazne oslabiť vedúce postavenie Európy v oblasti čistej technológie a poškodiť jej schopnosť konkurovať v globálnom meradle.
Podľa údajov zhromaždených EHPA sa v 21 európskych krajinách v roku 2023 predaj tepelných čerpadiel znížil o 6,5 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Tento pokles je prvým po desaťročí nepretržitého rastu. Celkový počet predaných jednotiek za rok 2023 dosiahol 3,02 milióna, čo zvýšilo počet nainštalovaných tepelných čerpadiel na 23,96 milióna, čo je nárast o 13,7 % v porovnaní s rokom 2022.
Ak však súčasné tempo predaja zostane nezmenené, do roku 2030 by mohlo byť nainštalovaných len približne 45 miliónov tepelných čerpadiel. To by znamenalo deficit 25 % oproti stanoveným cieľom EÚ, čo by bolo ekvivalentom straty 5 rokov predaja pri súčasných rýchlostiach. Takýto výpadok by mal závažné dôsledky nielen na plánované investície a rast tohto sektora, ale aj na snahy o znižovanie emisií. Európa by tak mohla prísť o príležitosť predísť emisiám približne 70 miliónov ton CO2, čo sa rovná ročným emisiám Rumunska.
S viac ako 250 výrobnými závodmi v Európe každé predané a nainštalované tepelné čerpadlo priamo podporuje sektor čistej technológie a zvyšuje konkurencieschopnosť Európy. Preto je nevyhnutné, aby nová Európska komisia rýchlo predstavila a implementovala Akčný plán pre tepelné čerpadlá. Tento plán by mal slúžiť ako kľúčový nástroj na stabilizáciu odvetvia a maximalizáciu jeho potenciálu, čím by sa podporila energetická nezávislosť a prechod k ekonomike s nulovými emisiami.
Tepelné čerpadlá: čo stojí za poklesom predaja?
Pokles predaja tepelných čerpadiel možno pripísať niekoľkým hlavným faktorom. Jedným z najvýznamnejších je nestabilita v politikách a podporných programoch v niektorých krajinách. Kým v Holandsku konzistentná podpora zo strany štátu napomohla k rastu predaja, v Taliansku zmeny v podpornom programe viedli k strate dôvery spotrebiteľov, čo sa negatívne odrazilo na predajných výsledkoch.
Ďalším faktorom je zmena pomeru cien plynu a elektriny.
Cena plynu sa v poslednom období paradoxne napriek vojne na Ukrajine a pôvodným obavám z nedostatku plynu znižuje
Zatiaľ čo elektrina je často zaťažená vysokými daňami, čo zvyšuje jej cenu.
Tieto okolnosti vytvárajú tlak na potrebu prehodnotiť daňovú a podpornú štruktúru v prospech zníženia nákladov na elektrinu.
Napriek týmto výzvam existujú aj svetlé stránky.
V niektorých krajinách, ako je Nemecko, Belgicko a Holandsko, predaj tepelných čerpadiel výrazne vzrástol. Nemecko napríklad zaznamenalo nárast o 161 000 nových jednotiek, čo predstavuje 58,5 % nárast oproti roku 2022. V Belgicku predaj stúpol o 72,2 % a v Holandsku o 43,4 %. Na druhej strane, krajiny ako Taliansko, Fínsko a Poľsko zaznamenali výrazné poklesy, s Talianskom na čele so znížením predaja o 44,1 %.
Z hľadiska počtu tepelných čerpadiel na 1000 domácností vedie Nórsko s 635 jednotkami, nasledované Fínskom s 512 a Švédskom s 438 jednotkami.
Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú krajiny ako Maďarsko so 12 jednotkami na 1000 domácností (1.2%), Spojené kráľovstvo s 15 (1.5%) a Slovensko len s 30 jednotkami (3.0%).
Európsky sektor tepelných čerpadiel dnes zamestnáva približne 170 000 ľudí a má obrovský potenciál pre ďalší rast. Za posledných 20 rokov nainštalované tepelné čerpadlá v Európe zabránili emisiám 58,4 milióna ton CO2, z toho 7,3 milióna ton iba v minulom roku. Je zrejmé, že pre úspech tohto odvetvia a dosiahnutie klimatických cieľov EÚ bude kľúčové zachovať a posilniť tempo predaja tepelných čerpadiel.