Vstup

pre laikov

Vstup

pre profesionálov

Vstup

pre partnerov

Tepelné čerpadlá Daikin Altherma novej 3. generácie s chladivom R32. Pokrok, alebo sklamanie?

Tepelné čerpadlá Daikin Altherma novej v poradí už 3. generácie

sú plnené najnovším a najekologickejším chladivom R32. Už pri ich predstavení spoločnosť Daikin deklarovala nielen priame ekologické aspekty svojej novej generácie tepelných čerpadiel, ale zároveň aj ich nepriame aspekty v podobe vyššej efektivity a účinnosti a tým aj nižšej spotreby energie.

Pri úvodných prezentáciách spomínali skutočne zaujímavé čísla:

  • +30% zvýšenie účinnosti a tomu podobné ďalšie
  • +65°C teplota výstupnej vody do vykurovania
  • a iné

Nová generácia mala byť vybavená aj zaujímavou úplne novou elektronikou s doteraz nevídanými možnosťami.

  • programovanie cez USB rozhranie
  • slot pre SD kartu
  • a iné

Veľké ovácie a prezentácie v štýle akoby nič lepšie na náš trh nemalo v blízkej budúcnosti prísť v nás prirodzene vzbudili rôzne dojmy a očakávania.

Doteraz si pamätám, ako sa naši kolegovia vrátili zo školenia v Daikine a pýtali sa ma: "Má vôbec zmysel zákazníkom ponúkať iné tepelné čerpadlá? Zdá sa, že tým novým Althermám nikto nebude môcť konkurovať!"

Ostatní sa naopak tešili a celí nadšení vraveli: "To je ono, na toto sme čakali! Konečne niečo skutočne pokrokové a bezkonkurenčné! To sa bude predávať! Zákazníci sa o to budú trhať a iné ani nebudú chcieť!

 

Krátko nato, spoločnosť Daikin zverejnila oficiálne technické parametre a v prvej polovici roku 2018 ich zaradila do svojej ponuky, čím sa dali zákazníkom ponúkať a predávať, ale prišiel tým aj čas reálne ich ohodnotiť a zrecenzovať.

 

Predstavujeme novú generáciu tepelných čerpadiel DAIKIN Altherma s chladivom R32!

Pokrok, alebo sklamanie? Oboje...

 

Pokrok: Zavedenie chladiva R32 do sériovej výroby je skutočne pokrokom a správnym smerom aj rozhodnutím. Žiaľ aj takéto rozhodnutia majú svoje negatívne dôsledky a dá sa povedať, že je to krok do neprebádaného územia. Za zmienku stojí aj to, že viacerí výrobcovia mali pri uvdení produktov s chladivom R32 problémy a dokonca došlo až k sťahovaniu produktov z trhu. Dúfajme, že v tomto prípade k tomu nedôjde, predsa len kto by chcel aby mu tepelné čerpadlo = nie lacný zdroj tepla a tým aj komfortu chcel niekto stiahnuť z trhu.

Zavedením chladiva R32 došlo tiež k výraznému posunu smerom k efektivite a lepším úžitkovým vlastnostiam. Tomu sa hovorí pokrok. S vlastnosťami a efektivitou ale súvisí aj naše sklamanie, pretože už predchádzajúca generácia zaostávala za konkurenciou a očakávali sme, že ich teraz predbehnú a zas zaostanú príchodom nových konkurenčných produktov. Tento cyklus sa nám akosi núka a zdá sa hodným očakávania, žiaľ nič také sa nekoná a Altherma len dobehla to čo zmeškala a ani to nie úplne.

Nezabudnime ani na modernizáciu elektroniky ktorá disponuje novými funkcionalitami a rozšírenou konektivitou a komunkiačnými možnosťami. Táto modernizácia by si zaslúžila niekoľko plusov, keby... O tom už nižšie v popise sklamania.

Dizajn: Vnútorná jednotka subjektívne pôsobí moderne a dá sa hodnotiť ako pekná elegantná a plusom je pre niekoho aj možnosť objednania v šedo-striebornej farbe. Ak patríte k menšine ktorá v kotolni plnej potrubí, káblov, expanzných nádob ocení pekný farebný variant vnútornej jednotky tepelného čerpadla a to samozrejme za nie najmenší príplatok, tak toto je niečo pre vás. Ak nie, nuž čo už. Pozor na ilustračné obrázky, asi ťažko sa vám podarí také riešenie inštalácie kde bude vidieť len krásnu a elegantnú jednotku ako z katalógu vystrihnutú. Mimochodom to slovo vystrihnutú je veľmi výstižné, pretože do katalógov sa tá spleť káblov a potrubí ako aj iného nutného príslušenstva nefotí, alebo sa vystrihuje..

Sklamanie: V roku 2018 by sme očakávali lepšie vlastnosti a vyššiu účinnosť. Aktuálne parametre totiž zďaleka nedosahujú najvyššie účinnosti vo všeobecnosti a výrazne zaostávajú za viacerými konkurentmi ako z Japonska, tak napríklad zo západnej Európy a Škandinávie. SCOP teda sezónna účinnosť ako parameter ktorý nám má dať skutočnú predstavu o účinnosti a efektivite tepelného čerpadla počas vykurovacej sezóny a ktorého presadenie bolo možné práve aj vďaka spoločnosti Daikin a jej tlaku, tieto tepelné čerpadlá posúva z popredných priečok (kde sa nachádzali ešte pred niekoľkými rokmi) na pozíciu šedého priemeru. Je to fakt slabé na jedny z najpredávanejších tepelných čerpadiel na našom trhu a ich doterajšiu reputáciu. Aby sa však nezabudlo, spoločnosť Daikin predchádzajúcu generáciu nízkoteplotných tepelných čerpadliel série C uviedla ešte v roku 2012 a aj keď v tom čase mali skvelé parametre, netrvalo dlho a konkurencia ich rýchlo dobehla aj predbehla. Bolo tak úplne načase niečo spraviť. Za 6 rokov vývoja by sme však čakali niečo iné ako šedý priemer. Takže celkovo je naše sklamanie väčšie ako registrovaný pokrok.

Sklamanie nasleduje aj pri parametri +65°C teploty vykurovacej vody na výstupe z tepelného čerpadla. Už viac rokov (a to aj viac ako 10!) bolo na našom trhu dostupných viacero tepelných čerpadiel od viacerých výrobcov ktoré nám dokázali produkovať teplotu vody +60°C aj viac. Spomeňme niekoľko výrobcov a na ich weboch sa môžete dozvedieť viac: Nibe, Atlantic Panasonic, IVT, Technibel (Argoclima) a ďalší. Okrem toho je potrebné vedieť, že kým napríklad Atlantic, Nibe, Panasonic, Technibel (Argoclima) vedia produkovať +60°C vodu aj pri extrémnych mrazoch okolo -25°C až -32°C tak Daikin Altherma len v tých miernejších podmienkach, konkrétne do +10°C(+65°C vodu), do -5°C(+60°C vodu), do -15°C(+55°C vodu). Vedeli ste, že pri +10°C je vám teplota vody +65°C takmer určite zbytočná? Na ohrev teplej vody na hygienické účely zvyčajne bohate postačuje aj +50°C až +55°C a je to aj ekonomicky výhodnejšie, takže je to takmer zázrak ak to pre niekho bude výhodou. Naopak čím je vonku chladnejšie, tým teplejšiu vodu do vykurovania potrebujete, takže nová generácia tepelných čerpadiel Daikin Altherma určite nie je vhodná pre rekonštrukcie vykurovania kde potrebujete viac ako +50°C vodu a teplejšiu aj v extrémnych mrazoch okolo -20°C a nižších teplotách vonku. Tu sa oplatí zainvestovať už do vysokoteplotného tepelného čerpadla alebo zobrať niečo od konkurencie. Za tento parameter dávame veľmi veľké mínus.

Sklamanie z pracovného rozsahu. S kúrením nevidíme problémy, na väčšine územia Slovenska vám bohate postačuje ak tepelné čerpadlo dokáže vykurovať do -15°C na samom severe Slovenska do -18°C až -20°C, Altherma ponúka vykurovanie až do -25°C čo je dnes taký bežný štandard. Horšie je to ale s chladením, keďže tepelné čerpadlá plnia v domácnosti čoraz častejšie aj funkciu ekonomického riešenie klimatizácie. Ako ste niektorí zaznamenali, na Slovensku sa čoraz častejšie vyskytujú tropické horúčavy a tak chladenie obmedziť do +35°C je trochu málo pre nás ak vieme, že technicky to je možné a najmä, že napríklad rovnako japonské Hitachi tepelné čerpadlá chladia až do +46°C. Nezabudnime, že ak tepelné čerpadlo kupujeme na dlhšiu dobu, treba sa pripraviť aj nato, že jedného dňa môže prísť aj viac ako +35°C (je to bežné už dnes aj dlhodobo) a čo potom budete robiť? Lebo Daikin Altherma sa pri +35°C vypne a prestane chladiť. Takže ak chcete tepelným čerpadlom aj chladiť a bývate v teplejších oblastiach, určite voľte inú alternatívu. Za tento parameter dávame veľmi veľké mínus.

Sklamanie z konektivity. Konektivita tepelného čerpadla cez USB, SD slot a podobne je veľkou výhodou pre inštalačné firmy a takmer bez prínosu pre zákazníkov... Zaujímavé je, že si to musí zaplatiť zákazník a získa menej ako ten komu platí... Za konektivitu nič nedávame, pre nás sklamanie, ale pre užívateľa to tak byť nemusí.

Sklamanie z dizajnu vonkajšej jednotky: Aj vy ste fanúšikmi "retro štýlu"? Ak áno, potom vám možno ulahodí dizajn vonkajšej jednotky ktorý sa nápadne podobá na vonkajšie jednotky klimatizácií spred 10 až 20 rokov. My jej dizajn subjektívne hodnotíme ako vyslovene škaredý, predsa len nie je jedno čo si postavíte do záhradky pri novostavbe v ktorej si dávate záležať na detailoch ako farba a vzor omietky či škridiel a podobne. Proti gustu však žiaden dišputát, aj tak však za tento dizajn dávame veľké mínus.

Odporúčame najnovšiu generáciu tepelných čerpadiel Daikin Altherma s chladivom R32?

Ani nie. Na trhu je dnes množstvo konkurenčne vhodných alternatív tak za priaznivejšie ceny ako aj pri lepších parametroch. Konektivita a dizajn môžu byť veľmi subjektívnymi parametrami, ale nám to celkovo pripadá ako nástup na cestu na ktorej predáva balenie a marketingovo čoraz obľúbenejšie zbytočnosti typu Wifi, Bluetooth, k tomu Appky (už pomaly ani futbalová lopta bez Wifi nie je in).

Pre nás nová generácia Daikin Altherma priniesla výrazne viac sklamaní ako pozitív a celkové hodnotenie dávame veľké mínus. Tu ale doplníme, že prínos chladiva R32 je veľký z hľadiska ekológie, takže aspoň jedno veľké plus za vkročenie do ekologického neznáma na pozícii lídra v tomto smere. Dúfame, že ďalšie novinky z dielne Daikinu pre nás takýmto sklamaním nebudú.