Vstup

pre laikov

Vstup

pre profesionálov

Vstup

pre partnerov

Vyberajte si tepelné čerpadlá s rozvahou! Porovnajte si tepelné čerpadlá podľa SCOP z certifikačných autorít.

Vybrať si tepelné čerpadlo môžete na základe viacerých parametrov. Predajcovia už zvyčajne vedia ako nato, aby ste si vybrali práve to ich aj keď to pre vás zďaleka nemusí byť najlepším riešením ani dokonca vhodným. Hlavné, že predajca predala a na vás zarobil... Vy sa neskôr môžete chytať za hlavu, že akú má to vaše tepelné čerpadlo spotrebu elektrickej energie, alebo prečo sa tak kazí a problémov môže byť aj oveľa viac.

Rada 1.: Ak sa vám v ponuke objaví tepelné čerpadlo ktoré v inej krajine ani nepoznajú a na internete, alebo v odbornej literatúre a iných dôveryhodných zdrojoch o ňom nie sú ani zmienky, je čas povedať jednoznačné nie, alebo vám predajca musí dať cveľmi silné argumenty a presvedčiť vás o tom, že sa na vás nechysté vykonávať pokusy patriace do laboratória. Rozhodnutie je vždy na vás, ale minimalizovať riziká je rozumným krokom vždy a pri výbere tepelného čerpadla určite. Ide o to, či v zime bude kúriť ako má k vašej spokojnosti, alebo vám bude spôsobovať nepríjemnosti a v tom hrošom prípade zdravotné problémy...

Rada 2.: Výber tepelného čerpadla ani celosvetovo rozšírenej značky nemusí zaručiť jeho efektivitu, úspornosť ani spoľahlivosť. V poslednom čase sa o tom presvedčilo veľmi veľa zákazníkov, pretože napríklad neodborná montáž dokáže znehodnotiť aj to najlepšie tepelné čerpadlo. Preto stavte na skúsenosti a odborné pozadie inštalačnej firmy ktorá by mala byť aj predajcom.

Rada 3.: Aj veľmi rozšírené a zvučné mená dnes prekvapivo dokážu vyrábať neefektívne a nespoľahlivé tepelné čerpadlá a pritom patria medzi najpredávanejšie. V takomto prípade pozor na marketingové slovné hračky a nepodložené superlatíva aj zahmlievané technické parametre. Pri výbere tepelného čerpadla sa potrebujete oprieť o jasné technické parametre aby ste vedeli či deklarovaná spotreba, účinnosť a efektivita môžu byť naozaj reálne. Tieto parametre musia byť otestované a potvrdené certifikačnou autoritou, pre Európu je na túto certifikáciu a zhromažďovanie údajov od certifikačných autorít najlepšie zameraná EHPA - European heat pumps association = Európska asociácia tepelných čerpadiel.

My vám ponúkame k nahliadnutiu certifikáty (na stiahnutie ako prílohy dolu pod článkom) niektorých výrobcov, postupne sa tento zoznam budeme snažiť rozširovať. Hneď v úvode však môžete zažiť nepríjemné vytiezvenie ak si myslíte, že najlepšie tepelné čerpadlá sú zároveň aj najrozšírenejšie a najpredávanejšie, alebo vám predjaca o nich tvrdil, že sú to akési Mercedesy medzi tepelnými čerpadlami a podobne. Tu naozaj vyvstáva otázka, prečo sú aj niektoré skutočne "nepodarky" a "žrúty energie" medzi najpredávanejšími tepelnými čerpadlami. Asi najlepšia odpoveď nato je, že kupujúci zákazník je zvyčajne laik a tepelným čerpadlám nerozumie a tak predajca ktorý žiaľ tiež môže byť laik a tiež im nemusí rozumieť, ale po obsolvovaní "kvalitného" obchodného školenia alebo kurzu vám bez problémov predá hocičo. Áno aj medzi predajcami tepelných čerpadiel sa nájdu takzvaní "šmejdi". Ak ste sa ich obeťou už stali, dajte nám o tom vedieť a my vašu osobnú skúsenosť radi zdieľame s ostatnými.

 


Dúfame, že sme Vám boli nápomocní.

Tím redakcie a administrátori portálu Tepelné čerpadlo .INFO