Vstup

pre laikov

Vstup

pre profesionálov

Vstup

pre partnerov

Načo slúžia tepelné čerpadlá?

Tepelné čerpadlá sú v prvom rade najefektívnejšími a teda aj najúspornejšími vykurovacími systémami už od roku 1928 a nikdy neboli prekonané žiadnym iným technickým riešením, aj preto sme sa im tento portál rozhodli venovať. Okrem toho sa odborná verejnosť a široká vedecká komunika zhodujú v názore, že v najbližších desaťročiach nie je predpoklad, žeby sa tento trend zmenil, naopak ako už dlhodobo tak aj do budúcna sa počíta hlavne so zdokonaľovaním tepelných čerpadiel.

Mali by ste vedieť, že prvé tepelné čerpadlo na svete zostrojil slovák Aurel Bohuslav Stodola v roku 1928, dodnes vykuruje radnicu v Ženeve a to práve tento rok (2018) oslavuje 90 rokov svojej prevádzky.

Aurel Stodola bol okrem iného aj učiteľom Alberta Einsteina a sám Einstein sa o ňom vyjadroval ako o osobe ktorú veľmi obdivoval.

Čo však z toho všetkého vyplýva?

1. Je to zaujímavý paradox ak vynález tepelného čerpadla natoľko pozitívnym spôsobom zmenil svet a vo svete je to vykurovací systém číslo 1, tak v krajine svojho vynálezcu (na Slovensku) sa stále nájdu ľudia, ktorí na tepelné čerpadlá pozerajú nedôverčivo a radšej si zvolia iný zdroj tepla.

2. Tepelné čerpadlá už od svojho vzniku patria k tým kvalitnejším technológiám s dlhou životnosťou, čoho dôkazom je, že to 1. na svete vôbec už funguje 90 rokov.

3. Tepelné čerpadlá nenašli za 90 rokov svojho premožiteľa a dnes sú už natoľko rozšírené a cenovo dostupné, že je až nepochopiteľné ak sa popri nich v takom veľkom množstve predávajú plynové kotly, kotly na uhlie a peletky, elektokotly, elektrické vykurovanie a rôzne iné pochybné a neoverené druhy vykurovania. O tom ako to často končí, by vám súdni znalci vedeli rozprávať. Len v roku 2018 sú zaevidovované stovky žalôb tých ktorí si vybrali rokmi neoverenú technológiu a dnes nemajú funkčné vykurovanie, alebo platia obrovské náklady na energie aj keď im boli sľubované obrovské úspory.

Takže na záver.

Tepelné čerpadlá slúžia na vykurovanie tak svojim majiteľom zabezpečili plnohodnotný komfort a zvyčajne tiež vyšší ako akýkoľvek iný druh vykurovania.

Nepotrebujú dopĺňať palivo, nepotrebujú plynovú prípojku (okrem plynových tepelných čerpadiel, ale o tých neskôr), sú spoľahlivé a majú dlhú životnosť. Áno, aj tu môžu prísť na rad špekulanti ktorí vám skúšajú predať a často aj predajú nekvalitné tepelné čerpadlá, ale takáto výnimka len potvrdzuje pravidlo, že tepelné čerpadlo je zariadenie ktoré sa oplatí skopírovať. Tomuto sa žiaľ nevyhnete zrejme nikde, ešte aj rožky v potravinách sú dnes kvalitné aj nekvalitné.

 


Dúfame, že sme Vám boli nápomocní.

Tím redakcie a administrátori portálu Tepelné čerpadlo .INFO